Historie 7. ročník
- 57. 2023
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
12. července - 3. srpna 1952
Ceny
Velká cena
Nezapomenutelný rok 1919 / Nězabyvajemyj 1919-j god
Režie: Michail Čiaureli
Sovětský svaz
Ceny míru
Přátelství zvítězí / My za mir
Režie: Ivan Pyrjev, Dmitrij Vasiljev, Joris Ivens, Andrej Frolov, Andrew Thorndike
Sovětský svaz/NDR
Odsouzená vesnice / Das verurteilte Dorf
Režie: Martin Hellberg
NDR
Ceny boje za svobodu
Lidoví bojovníci/ Žen min ti čan š
Režie: Ti Čchiang
Čína
Znovu na frontu
Režie: Čen San In
KLDR
Cena přátelství mezi národy
Zítra se bude tančit všude
Režie: Vladimír Vlček
Československo
Cena práce
Křest ohněm / Tűzkeresztség
Režie: Frigyes Bán
Maďarsko
Ceny boje za sociální pokrok
Mitrea Cocor / Mitrea Cocor
Režie: Victor Iliu, Marieta Sadova
Rumunsko
Babla / Babla
Režie: Agradút
Indie
Cena za bojovou reportáž
korejské filmové kronice a korejským dokumentárním filmům (Bakterizace barbarství, Bojující železničáři, Patnáctý srpen 1951, Zpravodajský žurnál 1/1952, 2/1952, 3/1952, 6/1952, 8/1952)
Ceny za životopisný film
Chopinovo mládí / Młodość Chopina
Režie: Aleksander Ford
Polsko
Doktor Semmelweis / Semmelweis
Režie: Frigyes Bán
Maďarsko
Cena za hudební film
Probuzená píseň / Erkel
Režie: Márton Keleti
Maďarsko
Cena Československého výboru Obránců míru
Vítězný pochod
Režie: Ivan Frič
Československo
Zvláštní čestné uznání in memoriam
Igor Savčenko
za režii filmu Zlomená pouta / Taras Ševčenko
Sovětský svaz
Zvláštní čestná uznání
Claude Autant-Lara
za režii filmu Červená krčma / L‘auberge rouge
Francie
Jitro nad řekou / Utro nad rodinata
Režie: Anton Marinovič, Stefan Sarčadžiev
Bulharsko
Mrzáček / Si Pitjang
Režie: Kotot Sukardi
Indonésie
Ceny za režii
Carlo Lizzani
ve filmu Pozor! Bandité! / Achtung! Banditi!
Itálie
Slatan Dudow
ve filmu Osudy žen / Frauenschicksale
NDR
Cena za scénář
Wang Čen-č‘
ve filmu Vítězství lidu Vnitřního Mongolska / Nej meng žen min ti šeng li
Režie: Kan Süe-wej
Čína
Cena za fotografii
Feng S‘-č‘
ve filmu Rudá vlajka na Zelené skále / Cchuej kang čungčchi
Režie: Čang Tün-siang
Čína
Cena za hudbu
Sambyn Gončik-Sumla
ve filmu Mongolská lidová republika
Režie: Mark Trojanovskij
Mongolsko
Ceny za mužský herecký výkon
Sergej Bondarčuk
ve filmu Zlomená pouta
Pierre Fresnay
ve filmu Pan Fabre / Monsieur Fabre
Režie: Henri Diamant-Berger
Francie
Jan Ciecierski
ve filmu Prvé dny / Pierwsze dni
Režie: Jan Rybkowski
Polsko
Cena za ženský herecký výkon
Milka Tujkova
ve filmu Danka / Danka
Režie: Ivan Fičev, Boris Borozanov, Kiril Ilinčev
Bulharsko
Ceny za dokumentární film o boji pracujících za svobodu a mír
Odporujte Americe, pomáhejte Koreji! / Kang Mei – Yuan Chao/Resist America – Aid Korea
Režie: Sü Siao-ping
Čína
Bojující Vietnam / Vietnam in Resistance
Režie: Čchang Če-liang
Čína
Cena za životopisný dokumentární film
Wilhelm Pieck – náš prezident / Wilhelm Pieck – Das Leben unseres Präsidenten
Režie: Andrew Thorndike
NDR
Cena za dokumentární reportážní film
První máj 1952 v Moskvě / 1. maja
Režie: Vasilij Beljajev, Jelizaveta Svilova
Sovětský svaz
Cena za publicisticko-dokumentární film
Tvář zrádců / Lika napredatelite
Bulharsko
Cena za naukový film
Vesmír / Vselennaja
Režie: Pavel Klušancev, Nikolaj Leščenko
Sovětský svaz
Cena za výchovný film
Hrdinná mládež
Maďarsko
Cena za krátký film podle osnovy
Čenstochová / Częstochowa
Režie: Wiktor Janik
Polsko
Cena za krátký film podle scénáře
José Artigas, ochránce svobody národa / José Artigas, protector de los pueblos libres
Režie: Enrico Gras
Uruguay
Cena za loutkový film
Poklad Ptačího ostrova
Režie: Karel Zeman
Československo
Ceny za kreslený film
Statečný Sarmiko / Sarmiko
Režie: Olga Chodatajeva, Jevgenij Rajkovskij
Sovětský svaz
Jablůňka se zlatými jablky
Režie: Eduard Hofman
Československo
Cena za film pro děti
Pyšná princezna
Režie: Bořivoj Zeman
Československo
Cena za barevný film
Sovětská Gruzie / Sovetskaja Gruzija
Režie: Siko Dolidze, Roman Karmen
Sovětský svaz
Cena za dokumentární fotografii
Kraj spodních vod / Vadvízország
Režie: István Homoki-Nagy
Maďarsko
Čestná uznání
Zázrak u mlýna / Gromada
Režie: Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Sumerski
Polsko
Bílé chodby / White Corridors
Režie: Pat Jackson
Velká Británie
Lazy sa pohli
Režie: Paľo Bielik
Československo
Velké dobrodružství
Režie: Miloš Makovec
Československo
Cesta ke slávě / Rruga e lavdishme
Režie: Ilja Kopalin, Endri Keko, Llazar Lipivani
Albánie
Prostná cvičení / Bodenübungen
Režie: Erich Kahl
NDR
Hudební nástroje / Slaet op ten trommele
Režie: Manus Franken
Nizozemsko
Mária Justinová
Režie: Jozef Medveď
Československo
Mezinárodní porota
- A. M. Brousil, předseda poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
- Umberto Barbaro (Itálie), filmový kritik a esejista
- Vladimír Bor (Československo), filmový dramaturg a scenárista
- Cchaj Chu-šeng (Čína), ředitel umělecké výroby čínského filmu
- Miloslav Fábera (Československo), spisovatel a scenárista
- Alexandr Fjodorov (Sovětský svaz), filmový funkcionář
- Václav Gajer (Československo), režisér
- Victor Iliu (Rumunsko), režisér
- Emanuel Kaněra (Československo), dokumentarista
- Jan Kapr (Československo), hudební skladatel
- Bohumíra Langová (Československo), herečka
- Bogomil Nonev (Bulharsko), předseda scenáristické komise
- Georges Sadoul (Francie), filmový historik a kritik