Historie 8. ročník
- 57. 2023
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
11. - 25. července 1954
Ceny
Velká cena – ex aequo
Věrní přátelé / Vernyje druzja
Režie: Michail Kalatozov
Sovětský svaz
Sůl země / Salt of the Earth
Režie: Herbert J. Biberman
USA
Ceny míru
Ernst Thälmann, syn své třídy / Ernst Thälmann – Sohn seiner Klasse
Režie: Kurt Maetzig
NDR
Děti Hirošimy / Genbaku no ko
Režie: Kaneto Šindó
Japonsko
Cena přátelství
Za mír a přátelství / Za mir i družbu
Režie: Ilja Kopalin
Sovětský svaz/Rumunsko
Ceny boje za sociální pokrok
Hledal jsem pravdu / Celuloza
Režie: Jerzy Kawalerowicz
Polsko
Dva akry země / Do bigha zamín
Režie: Bimal Roy
Indie
Cena práce
Pro čtrnáct životů / Életjel
Režie: Zoltán Fábri
Maďarsko
Ceny boje za svobodu
Zářijoví hrdinové / Geroi senťabra
Režie: Zachari Žandov
Bulharsko
Dobytí kóty 270 / Ingenious Capture of Mount Hua
Režie: Kuo Wej
Čína
Cena boje za lepší svět
Píseň proudů / Lied der Ströme
Režie: Joris Ivens, Joop Huisken, Robert Ménégoz
NDR
Cena boje za nového člověka
Frona
Režie: Jiří Krejčík
Československo
Cena za režii
Alberto Cavalcanti
ve filmu Píseň moře / O canto do mar
Brazílie
Cena za ženský herecký výkon
Rosaura Revueltas
ve filmu Sůl země
Mexiko
Cena za mužský herecký výkon
Charles Vanel
ve filmu Případ Mauricius / L‘affaire de Maurizius
Režie: Julien Duvivier
Francie
Cena za fotografii
Erik Blomberg
ve filmu Bílý sob / Valkoinen peura
Režie: Erik Blomberg
Finsko
Zvláštní mezinárodní čestné uznání
Satoru Jamamura
za režii filmu Lovci krabů / Kanikósen
Japonsko
Basuki Effendi
za režii filmu Návrat / Pulang
Indonésie
Cena za výchovný film
Škola odvahy / Škola mužestva
Režie: Vladimir Basov, Mstislav Korčagin
Sovětský svaz
Cena za historický film
Maďarská republika rad / Discőséges tanácsköztársaság
Režie: István Timár
Maďarsko
Cena za životopisný film
Julius Fučík
Režie: Jiří Jahn
Československo
Cena za hudební film
Liang Šang-po a Ču Jing-tchaj / Liang Šang-po che Ču Jing-tchaj
Režie: Šang Chu, Sing Šaú
Čína
Cena za filmovou veselohru
Cirkus bude
Režie: Oldřich Lipský
Československo
Cena za dokumentární film
Lev Tolstoj / Lev Tolstoj
Režie: Samuil Bubrik
Sovětský svaz
Cena za krátký film
Zlaté století / Un siècle d‘or
Režie: Paul Haesaerts
Belgie
Ceny za krátký film podle osnovy
Jaro bez slunce / Frühling ohne Sonne
Režie: Hugo Hermann, Rakousko
Sněhové bouře / Viscolul
Režie: Mirel Ilieşiu
Rumunsko
Cena za reportáž
První máj 1952 v Tokiu
Japonsko
Cena za naučný film
Akvárium (Akvárium)
Režie: Ágoston Kollányi
Maďarsko
Cena za loutkový film
Osudy dobrého vojáka Švejka I.
Režie: Jiří Trnka
Československo
Cena za kreslený film
Kozlíček / Koziołeczek
Režie: Lechosław Marszałek
Polsko
Cena za film pro děti
V lesní houštině / V lesnoj čašče
Režie: Alexandr Ivanov
Sovětský svaz
Zvláštní čestná uznání za hraný film
Vnuci trubačovi / Nepotii gornistului
Režie: Dinu Negreanu
Rumunsko
Pole neorané
Režie: Vlado Bahna
Československo
Zvláštní čestná uznání za krátký film
Vietnam v kresbách A. Kobzdeje / Vietnam w rysunkach Aleksandra Kobzdeja
Režie: Konstanty Gordon
Polsko
Filmová mírová kronika Koreje
KLDR
Čestná uznání
Charles Frend
za režii filmu Kruté moře / The Cruel Sea
Velká Británie
Píseň o člověku / Pesen za čoveka
Režie: Borislav Šaraliev
Bulharsko
Tábor poštolek / A kék vérczék erdejében
Režie: István Homoki-Nagy
Maďarsko
Cena Československého výboru Obránců míru
Nebezpečný náklad / Gefährliche Fracht
Režie: Gustav von Wangenheim
NDR
Čestná cena předsedy mezinárodní poroty
Čtvrť bez slunce / Taijó no nai mači
Režie: Sacuo Jamamoto
Japonsko
Mezinárodní porota
- A. M. Brousil, předseda poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
- Anton Ackermann (NDR), filmový funkcionář
- Angel Angelov (Bulharsko), filmový funkcionář
- Sergej Bondarčuk (Sovětský svaz), režisér a herec
- Caj Čchiang (Čína), filmový funkcionář
- Tomaso Chiaretti (Itálie), filmový publicista
- Vlasta Chramostová (Československo), herečka
- Roman Kalistý (Československo), vedoucí dramaturgie slovenského filmu
- Vladimír Novotný (Československo), kameraman
- Karel Nový (Československo), spisovatel
- Jiří Pilař (Československo) vedoucí studia zpravodajského filmu
- Georges Sadoul (Francie), filmový historik a kritik
- Nikolaj Semjonov (Sovětský svaz), filmový funkcionář
- Albert Schneider (SRN), filmový kritik
- Jiří Srnka (Československo), hudební skladatel
- Włodzimierz Sternik (Polsko), redaktor
- János Tárnok (Maďarsko), filmový funkcionář
- Tchien Fang (Čína), filmový funkcionář
- Vladimír Vlček (Československo), režisér