Historie 18. ročník
- 57. 2023
- 56. 2022
- 55. 2021
- Tady Vary 2020
- 54. 2019
- 53. 2018
- 52. 2017
- 51. 2016
- 50. 2015
- 49. 2014
- 48. 2013
- 47. 2012
- 46. 2011
- 45. 2010
- 44. 2009
- 43. 2008
- 42. 2007
- 41. 2006
- 40. 2005
- 39. 2004
- 38. 2003
- 37. 2002
- 36. 2001
- 35. 2000
- 34. 1999
- 33. 1998
- 32. 1997
- 31. 1996
- 30. 1995
- 29. 1994
- 28. 1992
- 27. 1990
- 26. 1988
- 25. 1986
- 24. 1984
- 23. 1982
- 22. 1980
- 21. 1978
- 20. 1976
- 19. 1974
- 18. 1972
- 17. 1970
- 16. 1968
- 15. 1966
- 14. 1964
- 13. 1962
- 12. 1960
- 11. 1958
- 10. 1957
- 9. 1956
- 8. 1954
- 7. 1952
- 6. 1951
- 5. 1950
- 4. 1949
- 3. 1948
- 2. 1947
- 1. 1946
20. července - 1. srpna 1972
Ceny
Velká cena
Zkrocení ohně I., II. / Ukroščenije ogňa I, II
Režie: Daniil Chrabrovickij
Sovětský svaz
Cena Růže z Lidic
Pod vlajkou vycházejícího slunce / Gunki hatameku moto ni
Režie: Kindži Fukasaku
Japonsko
Čtyři Hlavní ceny
Dosť dobrí chlapi
Režie: Jozef Režucha
Československo
Taková zvláštní láska / Questa specie d‘amore
Režie: Alberto Bevilacqua
Itálie
Ten třetí / Der Dritte
Režie: Egon Günther
NDR
Úsek častých nehod / Poślizg
Režie: Jan Łomnicki
Polsko
Zvláštní cena poroty
Kozí roh / Kozijat rog
Režie: Metodi Andonov
Bulharsko
Cena za ženský herecký výkon
Mari Törőcsik
ve filmu Mrtvý kraj / Holt vidék
Režie: István Gaál
Maďarsko
Cena za mužský herecký výkon
Randžit Málik
ve filmu Přijímací pohovor / Intervjú
Režie: Mrinal Sen
Indie
Medaile poroty
Květinářka / Kot pun čonjo
Režie: Pak Chak, Coj Ik My
KLDR
Cena za nejlepší film Sympozia
Rodný kraj / Duóng ve que me
Režie: Bui Dinh Hac
Vietnamská demokratická republika
Tři ceny Sympozia
Leopard / Al fahd
Režie: Nabil Maleh
Sýrie
…a zítra
Režie: Brahim Babai
Tunisko
Píseň v průsmyku / Ochneja ala el mamar
Režie: Ali Abdel Chalek
Egypt
První cena CIDALC
Zápas s démony / Una pelea cubana contra los demonios
Režie: Tomás Gutiérrez Alea
Kuba
Ceny CIDALC za dokumentární film
Na protest lidu / Al grito de este pueblo
Režie: Humberto Ríos
Argentina
Rozváté větrem
Režie: Jacques Madvo
Libanon
Cena UNIATEC
Pod vlajkou vycházejícího slunce
Zvláštní uznání UNIATEC
Zkrocení ohně I.
II. Čestné uznání UNIATEC
Andělé a cherubíni / Ángeles y querubines
Režie: Rafael Corkidi
Mexiko
Cena FICC (soška Don Quijote)
István Gaál
za film Mrtvý kraj
Cena Rudého práva
Alžírská válka / La guerre d‘Algérie
Režie: Yves Courrière, Philippe Monnier
Francie
Čestné uznání Svazu československo-sovětského přátelství
Osvobození IV., V. / Osvobožděnije IV. – Bitva za Berlin, Osvobožděnije V. – Poslednij šturm
Režie: Jurij Ozerov
Sovětský svaz
Čestné uznání ústředního výboru Svazu československých protifašistických bojovníků
Děvče z hor / Devojka sa Kosmaja
Režie: Dragovan Jovanović
Jugoslávie
Cena Svazu českých dramatických umělců
Daniil Chrabrovickij
za námět, scénář a režii filmu Zkrocení ohně I., II
Hlavní porota
- A. M. Brousil, prezident poroty (Československo), filmový diplomat a pedagog
- Abdul Azíz al-Haddat (Irák), režisér
- Zsuzsa Bánki (Maďarsko), herečka
- Sergej Gerasimov (Sovětský svaz), režisér
- Horst Knietzsch (NDR), filmový publicista
- Jussi Kohonen (Finsko) distributor
- Camillo Marino (Itálie), filmový kritik
- Carlos Morelli (Argentina), filmový kritik
- Czesław Petelski (Polsko), režisér a scenárista
- Ernest Štric (Československo), filmový novinář a scenárista